top of page

מה נותנים אחוזי נכות 

מה נותנים אחוזי נכות 

מה נותנים אחוזי נכות ? מהם אחוזי נכות לצמיתות | עו"ד אושיק אליהו

מה נכות צמיתה ? ומה המשמעות שלה ? כיצד נקבעת הנכות ומה עושים מקרה שישנן מספר נכויות שאלות ותשובות למונחים החשובים  ביותר שעשויים לפגוש כמעט כל אדם במהלך חיו, אם זה בעקבות אירוע בעבודה או תאונת דרכים   כל זאת במאמר הבא.

בישראל כמו בכל מדינה בעולם נקבעות אלפי נכויות חדשות כל שנה, האומנם זה נשמע כנתון מדאיג או מפחיד, אך לא כך, אחוזי נכות, אינן מעידות על אדם המוגבל באופן קשה בתנועה, ואחוזי הנכות יכולים גם להיות נמוכים לדוגמא בין 5%ל 15% אחוזי נכות כך, שאותו אדם שתראו ברחוב, גם אם הוא בעל שעורי נכות, יתפקד ויראה כאחד האדם לכל דבר ועניין.

 

מכיוון שהסביבה שלנו לא סטרילית ורווית סכנות, אדם יכול להיפצע ולחוות פגיעה, שתתגבש לנכות צמיתה, במספר רב של מקרים החל מתאונות דרכים, תאונות עבודה, מפגעים במדרכה או בשטחה של רשות מקומית, פגיעה במהלך שרות צבאי (משרד הביטחון) ועד חלילה מחלה קשה.

 

בחישוב גס מידי שנה משולמות לאותם נפגעים תגמולי ביטוח או גמלאות בשווי של מיליארדי שקלים, שברבות מהמקרים בליווי נכון של עורך דין נכויות, בעל ניסיון ויכולות, יכול להבטיח כי תקבלו את הפיצוי המקסימלי.

כיצד קובעים אחוזי נכות ?

כאשר הנכות היא זמנית בלבד, בדרך כלל אין משמעות להגיש חוות דעת, וכך גם תביעה, פה יש לסייג ולומר כי כל מקרה נבחן לגופו, יחד עם זאת מומלץ מאוד, בטרם הגשת תביעה להתייעץ עם עורך דין המתמחה בנזקי גוף על מנת לבחון לעומק ובצורה מקצועית את מהות הפגיעה ומהם סיכויי התביעה וזאת כדי לא לזרוק כסף לפח האשפה. 

 

אחוזי נכות נקבעים לא אחת על ידי מומחה רפואי, המתמחה באותו תחום בו דרושה קביעת הנכות לדוגמא, אדם שנפגע ברגלו ומתקשה לכופף וליישר אותה, הרופא אשר יצטרך לחוות את דעתו אם נותרה לאותו נפגע נכות צמיתה (קבועה) או נכות זמנית הוא אורתופד מומחה.

 

ישנם מספר דרכים לקביעת אחוזי נכות, הדוגמא הנכונה ביותר להסביר היא פוליסת אובדן כושר עבודה, ונניח לאותו נפגע נקבעה נכות בשיעור של 100% הוא יהיה זכאי לפיצוי המלא על פי הפוליסה, פה יש לציין כי אחוזי הנכות במרבית המקרים, נקבעות על ידי רופא מטעם חברת הביטוח שהיא המנפיקה של הפוליסה, כאשר אם הנפגע סבור כי נקבעה לו נכות נמוכה מידי ניתן לערער על כך, ולאחר מכך אף לגשת לבית המשפט על מנת שיקבע אחוזי נכות גבוהים יותר.

 

במקרה שהתביעה לנכות הינה כנגד גורם צד ג' כלומר ולדוגמא בנפילה בשל מפגע במדרכה נצטרך להוכיח גם את האחריות של אותו צד ג' לנזק שנגרם.

מה הם אחוזי נכות לצמיתות ?

נפגעים רבים אינם מודעים כי בניגוד לנזקי רכוש, אשר לרוב הנזק באופן מידי לדוגמא נזק למבנה או נזק לרכב בתאונת דרכים, בנזקי גוף הנכות מתגבשת לרוב רק לאחר שנה מקרות התאונה, בה נגרמו נזקי הגוף לנפגע, ולעיתים אף יותר בנזקים נפשיים.

 

כלומר כל זמן שהנכות לא מתגבשת אך עדיין יש נכות, לדוגמא הגבלות בתנועה וכאבים עזים אפילו כאלו המונעים אפשרות לחזור לעבודה, יחשוב אלו כנכות זמנית, שיכולים להוות אינדיקציה לנכות מציתה, אך לא בהכרח, כלומר יכול מאוד להיות כי אדם יסבול מהגבלות תנועה וכאבים, ולאחר שנה או קרוב לכך לא יוותר לו כל זכר לפגיעה הגופנית.

 

כאשר הנכות היא זמנית בלבד, בדרך כלל אין משמעות להגיש חוות דעת, וכך גם תביעה, פה יש לסייג ולומר כי כל מקרה נבחן לגופו, יחד עם זאת מומלץ מאוד, בטרם הגשת תביעה להתייעץ עם עורך דין המתמחה בנזקי גוף על מנת לבחון לעומק ובצורה מקצועית את מהות הפגיעה ומהם סיכויי התביעה וזאת כדי לא לזרוק כסף לפח האשפה.

נכות בשל תאונת עבודה בביטוח לאומי

 

כאשר קורת תאונה במסגרת העבודה, בדרך אליה וממנה, לרוב תוכר התאונה כתאונת עבודה, המזכה בביטוח לאומי בהטבות בדמות קצבה חודשית או מענק חד פעמי, האם יקבל הנפגע קצה חודשית קבועה או מענק חדש פעמי תלוי, בגובה הנכות שנקבעה על ידי הביטוח הלאומי.

 

לדוגמא בין 9-19% יקבל הנפגע מענק חד פעמי ועל פי החישוב של 75% משכרו הממוצע של הנפגע, כאשר נקבעת נכות צמית בשיעור של 20% ויותר זכאי אותו נפגע לקצבה חודשית קבועה.

מה הדין כאשר יש מספר נכויות – נכות משוקללת ?

אם הנכות הראשונית שנקבעה אינה עולה על 19%, לא יוכל הנפגע להגדיל את שיעור הנכות מעבר לכך. הסיבה היא שכשמדובר בנכויות בשיעור של 9%-19% משולם מענק חד פעמי, ואילו החל מ-20% כבר משולמות קצבאות חודשיות, כך שמדובר במנגנון שמונע מנפגעים שזכאים לפיצוי חד פעמי "להשתדרג" לזכאות לקבלת קצבאות.

 

גוף האדם הינו "מכונה משוכללת" אך לצערנו לעיתים נשארת נכות קבועה, אשר נשארת עם הנפגע כל חיו, במקרה כזה שיש לאותו אדם כבר נכות שנקבעה, הרי שבמקרה של תאונה חדשה בה נקבעה נכות חדשה יש להפחית אותה ממצבו הרפואי הקיים כיום, או אם ישנם מספר נכויות שונות שנקבעות גם בשל אותו אירוע יש להפחיתם מצב זה נקרא נכות משוקללת.

 

הגישה היא כל אדם נולד כאשר הוא בריא באופן מלא ואדם ללא נכויות הינו 100% בריא, וזהו בסיס החישוב לנכות משוקללת.

 

לדוגמא אדם נפצע בידו וגבו, לאור כך נקבעה לו נכות בשיעור של 10% בשל הנכות בשל הפגיעה בידו, ונכות נוספת שנקבעה ובשיעור דומה של 10% בשל הנכות בגבו, במקרה זה החישוב של הנכות המשוכללת של הנפגע תהיה, 10 האחוזים הראשונים בגין הפגיעה בידו, יופחתו מה100% בריאות של אותו אדם.

 

אך 10 אחוזי הנכות הנוספים בשל הפגיעה בגבו יופחתו כבר ממצבו הבריאות לאחר הפחת 10% הנכות מהפגיעה בידו כלומר מ90 אחוז ללא נכות.

 

חישוב הנכות המשוקללת יהיה כך: משנקבע שיעור נכות של 10% עבור הפגימה בידו, נותרו בגופו של המבוטח "90% ללא נכות" (מפחיתים 10 מ-100), ולכן ה-10% עבור הפגימה ברגלו, תופחת מ-90%.

 

במקרה זה הנכות המשוקללת של אותו אדם תהיה 10 % נכות בשיעור של 9%  בשל הפגיעה בידו, סך הכל הנכות המשוקללת הינה 19%, ולא 20 % בחישוב רגיל ולא משקולל.  

מה החשיבות של חוות דעת מומחה בקביעת אחוזי נכות ?

במקרים מסוימים, אדם אשר נקבעו לו אחוזי נכות, זאת לא מורכבת רק מסעיף נכות אחד, אלא גם מסעיפים מרובים, שכל אחד מהם בפני עצמו מחליש עוד יותר את יכולת ההשתכרות ובמידה מסוימת, וכאשר אלו נצברות יחדיו הן עלולות להשפיע ממש על יכולתו לפרנס את עצמו. ולהפוך להשפעה משמעותית.

 

הדרך היחידה לקבוע נכות רפואית היא על ידי הערכת המצב על ידי רופא מומחה באותו תחום, אם זה קשור לשלד האדם, אזי דרוש אורתופד, אם מדובר על בעיה במערכת העצבים או התפקוד המוטורי, אנו נהיה זקוקים לנירולוג אשר יחווה דעתו, האם ישנה נכות.

 

במרבית המקרים כאשר רוצים להוכיח נכות או דבר שברפואה, בתביעה משפטית יש לפנות באופן עצמאי לרופא מומחה באותו תחום, על מנת שייתן חוות דעת ויקבע את אחוזי הנכות, לדוגמא אשר עובד נפגעה באתר בנייה, הולך רגל שנפגע עקב מפגע במדרכה ותובע את העירייה.

 

ישנה גם אפשרות נוספת, בה אותו אדם לא צריך שיצטייד בחוות דעת משל עצמו, לדוגמא, בתאונות דרכים, כאשר התאונה מוכרת כתאונת דרכים, על פי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, בית המשפט הוא זה שממנה מומחה מטעמו, כלומר רופא מומחה נטרלי שיקבע אם נשארה נכות עקב תאונת הדרכים. בדרך כלל ובמרבית המקרים חברת הביטוח שביטוח את הנהג או נוסעי הרכב הנפגע היא שנושאת בשכרו של המומחה.

 

כך גם תאונת עבודה, אשר מוכרת על ידי הביטוח לאומי, במקרה זה ישנה וועדה בביטוח לאומי של מספר רופאים אשר קובעים את הנכות שנותרה לנפגע באותו אירוע.

 

בסוג הראשון של המקרים כמו נפילה ממפגע במדרכה, התובע (הנפגע עצמו) הוא זה שנושא בשכרו של המומחה הרפואי, בדרך כלל חוות דעת מלאה של בית המשפט תעלה יותר, החל מ -2,500 שקל לעשרות אלפי שקלים (בהליכים מסוימים של רשלנות).

תביעת נכות כיצד יש לפעול ?

 

תביעת נכויות בשל נזקי גוף, הינה תביעה מורכבת ומסועפת, עורך דין המתמחה הנכויות ונזקי גוף, יכול לדעת מתוך ניסיונו, האם ישנה עילה משפטית לתביעה, אם כן, לאיזה רופאים לפנות, ובאיזה אסטרטגיה נכונה צריך לפעול על מנת לקבל את מקסימום הפיצויים מאותו מקרה מצער.

 

משרד עורך הדין אושיק אליהו מתמחה בתביעות נכות, ונזקי גוף, משרדנו מנהל עשרות של תביעות מדי חודש בכל בתי המשפט ברחבי הארץ, תוך דגש על מתן שרות מקצועי, איכותי, לכל לקוח ולקוח כאילו הוא הלקוח היחיד במשרדנו, והתוצאות המצוינות של לקוחות רבים ומרוצים מדברים בעד עצמם.

עורך דין נזיקין וביטוח אושיק אליהו, בעל ניסיון רב בכל הקשור לתביעות בגין נכויות ונזקי גוף, ניסיון זה מתבטא באלפי תיקי גוף שאותם ניהל בהצלחה, פנו עכשיו למשרד עורכי דין אושיק אליהו ותוכלו להיות בטוחים שאנו נייצג אתכם במקצועיות ובמסירות, עד לקבלת מלוא זכויותיכם. 

אולי יעניין אותך :

או השאירו פרטים

לייעוץ ראשוני חייגו 077-2705777 

.תודה, נציג יחזור אליך בהקדם

bottom of page