כיצד מתמודדים עם מכתב על הפרת זכויות יוצרים ?

חוק זכויות יוצרים מאפשר לכל מי שמפיק יצירה יצירתית - מפתחי תוכנה, אמנים, צלמים, סופרים, מוזיקאים ואחרים - להגן על הביטוי היצירתי בעבודתם, כמו גם על כל תגמול כספי שהוא עשוי לייצר. עורכי דין בתחום הקניין הרוחני עובדים בשיתוף פעולה עם אנשים כדי לשמור על זכויותיהם באמצעות חוקי זכויות יוצרים, קיבלתם דרישה על תשלום פיצוי בגין הפרת זכויות יוצרים, מה לעשות ? האם לשלם הכל ? ומהן הזכויות שלכם? הכל במאמר הבא.

אז מה הן זכויות יוצרים ועל מה הם מגנים ?

זכויות יוצרים מגנות על האופן בו יצירה באה לידי ביטוי או על הניסוח שלה. חשוב לציין כי זכויות היוצרים אינן מגנות על רעיונות, עיצובים, תהליכים, מילה או ביטוי מובחנים, לוגו או חומר גרפי אחר. ניתן להגן על חלק ניכר מאותו קניין רוחני באמצעות חוקי סימנים מסחריים או פטנטים.

 

לישראל יש אמנה בנוגע לחוקי זכויות יוצרים עם מספר מדינות אחרות. משמעות הדבר היא כי חומרים המוגנים בזכויות יוצרים בארץ מוגנים גם במדינות אלה. עורכי דין יכולים לעזור לך לקבוע באילו מדינות חוקי זכויות היוצרים של ישראל אינם חלים.

 

הגנה על זכויות יוצרים קיימת ברגע שנוצרת יצירה שנמשכת לכל חיי האמן בתוספת 70 שנה. הרישום אינו נדרש, אם כי הוא יכול לספק יתרונות רבים. למשל, אדם המעוניין לנקוט בהליכים משפטיים כנגד מישהו אחר בגין הפרה של יצירה המוגנת בזכויות יוצרים, חייב לרשום את יצירתו. רשימה חלקית של דברים שעליהם יכולות להיות זכויות יוצרים:

תמונות וצילומים

יצירות ספרותיות

יצירות אמנות חזותיות

ביצוע עבודות אמנות

הקלטות סאונד

תוכנות מחשב

עיצובים אדריכליים

עבודה שבוצעה במסגרת העובדה\פרילנסר, למי שייכות זכויות היוצרים ?

 

אם אתה עובד שיוצר תוכן או עבודות אחרות במהלך עבודתך, סביר להניח שמעסיקך מחזיק בכל זכויות היוצרים בעבודות אלה. לעומת זאת, קבלנים עצמאיים, כמו עיתונאים עצמאיים, אמנים, צלמים ותסריטאים, עשויים לשמור על זכויות היוצרים בעבודות שהם מכינים לאחרים, גם אם שולם להם על יצירת היצירות. בנסיבות אלה, זה עשוי להיות קריטי שהצדדים יתקשרו בהסכם עבודה או בהסכם הקצאת זכויות יוצרים.


עבודות בהזמנה מתחלקות למספר קטגוריות. הן עשויות להיות או לא להיות מוגנות בזכויות יוצרים. אם יש לך חששות לגבי זכויותיך בנוגע לעבודה עצמאית או עבודות בהזמנה, כדאי להתייעץ עם עורך דין זכויות יוצרים בנושא לפני שתסכים לתנאי החוזה.
 

קבילתם מכתב דרישה על הפרת זכויות יוצרים?

במרבית המקרים, ומתוך עיון במכתב הדרישה, ניתן להבין כי שולח המכתב היא חברה אשר ברשותה מאגרי תמונות או על צלם אשר צילם את התמונה והינה בבעלותו.
כמו כן, הטענה שעולה היא שאתם, עשיתם שימוש לא מורשה בתמונה שבבעלותם, שעל פניו מהווה הפרת זכיות יוצרים.
על פי רוב ועלפי חוק זכויות יוצרים, ראשי התובע לדרוש פיצוי בסך של עד 100 אלף ₪ בגין כל הפרה שמתרחשת, כמו כן המכתב "מאפשר" לסיים את התיק לפנים משורת הדין את הפיצוי בסך נמוך יותר, יש להבין כי ברוב המקרים משא ומתן עם עורך דין המתמחה בזכויות יוצרים גם את סכום זה ניתן להפחית באופן משמעותי, ומכן החשיבות הגדולה להיוועץ עם אחד כזה בטרם כל פעולה, ואסור להזדרז ולשלם למרות החשש מהליך משפטי.

 

האם אי ידיעה כי הפרת זכויות יוצרים הינה טענת הגנה טובה ?

התשובה הראשונית היא לא, שכן החוק מאפשר קבלת פיצוי כספי, ללא הוכחת נזק, לאותו אחד שנלקחו ממנו זכויות היוצרים, עוד קובע החוק כי החובה המוטלת על המשתמש בתמונה או בכל דבר המוגן בזכויות יוצרים, לבדוק מהיכן הגיע אותו חומר טרם פרסומו, וחל איסור על העתקה ופרסום תמונה במקרה זה ללא רשות.


בסופו של דבר וחשוב להבין, כי אי הידיעה אינה משנה את העובדה, כי כרגע עשיתם שימוש בתמונה, שעל פי חוק אסור היה לכם להשתמש בה, כאשר היא מוגנת על פי זכויות יוצרים, ולכן רק לבעל הזכות מותר להשתמש בה, ורק לו הזכות לקבוע כיצד ואיך להשתמש בה.

 

קיבלתם מכתב על הפרת זכויות יוצרים מה עכשיו עושים ?

 

בסופו של דבר וחשוב להבין, כי אי הידיעה אינה משנה את העובדה, כי כרגע עשיתם שימוש בתמונה, שעל פי חוק אסור היה לכם להשתמש בה, כאשר היא מוגנת על פי זכויות יוצרים, ולכן רק לבעל הזכות מותר להשתמש בה, ורק לו הזכות לקבוע כיצד ואיך להשתמש בה.

לאחר שקראתם את המאמר עד פה, ואכן לא רכשתם את התמונה או כל דבר החוסה תחת זכויות יוצרים, מומלץ תחילה להסיר לאלתר את התמונה מהאתר שלכם, דבר זה לא ישלול לחלוטין את הזכות של התובע לדרוש פיצוי, אך פעולה זו עשויה להקטין משמעותית את סכום הפיצוי. 


שנית, וללא דיחוי יש להתייעץ עם עורך דין המתמחה בזכויות יוצרים, אשר יבחן את המקרה לגופו ופרמטרים רבים כולל הגנות המגיעות למשתמש בתמונה ללא רשות, כגון העם השימוש הוא עסקי, מספר ההפרות, וכדומה.
 

הפרתי זכויות יוצרים האם לשלם הכל ?

 

כפי שהוסבר בצורה מפורטת במאמר זה, התשובה היא חד משמעית לא ! יש לבדוק בצורה מדוקדקת, האם הדורש את הפיצוי הינו הבעלים של הזכויות,  כיצד ומי עשה שימוש בתמונה ומהיכן נלקחה, כאשר כל נסיבות אלו ואחרים רבים הוכרו בפסיקה ויכולים בנקל להוריד מכם את הצורך לשלם אפילו לא תשלום מינימלי. 

 

ישנה חשיבות עליונה לנהל משא ומתן, אינטנסיבי ובעל ניסיון על ידי עורך דין זכויות יוצרים, כשאר זה יקבע לבסוף את הסכום שתשלמו ככול ותשלמו.יש לציין כי ישנם מקרים רבים, בהם לא היוועצו מפרי זכויות יוצרים, עם עורך דין המתמחה בתחום, ובשל כך נגרור להליכים משפטיים ארוכים ויקרים ובסופם נאלצו לשלם עשרות אלפי שקלים.


הניסיון מלמד, כי ניהול מו"מ נכון ומדויק,תוך בדיקה של המקרה הספציפי, תוך העלאת טיעונים משפטיים רלוונטיים, אלו מפחיתים באופן משמעותי. למשרדנו יש ניסיון רב, בניהול תביעות מסוג זה לרבות ניהול משא ומתן אינטנסיבי ללא פשרות, אל מול תובעים את זכויות היוצרים,

משרד עורכי דין אושיק אליהו , הינו בעל רב ניסיון ועשיר בתביעות/דרישות בתחום זכויות היוצרים על שלל גווניו, ניסיון רב זה מתבטא בניהול מוצלח ואפקטיבי בניהולם, פנו עכשיו למשרד עורכי דין אושיק אליהו ותוכלו להיות בטוחים שאנו נייצג אתכם במקצועיות ובמסירות, עד לקבלת מלוא זכויותיכם. לתחומי עיסוק נוספים של משרדנו לחץ כאן.

אולי יעניין אותך :

ליצירת קשר וייעוץ:

אושיק אליהו - משרד עורכי דין | בן גוריון 32 רמת גן (בית אפק) | טל: 077-270-5777  פקס: 077-4703709 דוא"ל oshikelaw@gmail.com

לעדכונים ופסקי דין עקבו אחרינו בפייסבוק

קישוריים מהירים

בן גוריון 32 רמת גן (בית אפק)

טל:        077-270-5777

פקס:     077-470-3709

דרכי התקשרות

  • אושיק אליהו עורך דין
  • Twitter
  • Facebook

אודות משרדנו

משרד עורכי דין אושיק אליהו הינו משרד מוביל בייצוג וליווי לקוחות בקשת רחבה בענף המשפט האזרחי‏, מומלץ ע"י לקוחות בטיפול בתביעות ביטוח, אזרחי ונזיקין. עורך דין אושיק אליהו הינו בעל ניסיון של שנים רבות וטיפול באלפי תיקים בתביעות ביטוח ונזיקין ואזרחי, משרדנו מתמחה במתן שרותי ייעוץ משפטי לקוחות לצורך הגשת תביעות ביטוח נגד חברות ביטוח בתחומים של: ביטוח תאונות אישיות, ביטוח סיעודי, אובדן כושר עבודה, ביטוח אובדן כושר עבודה, ביטוח נכות מתאונה, תאונות עבודה, ביטוח חיים, ביטוח רכוש ועסק, ביטוח תאונות אישיות ונזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח רכב, נזקי רכב, העדר כיסוי ביטוחי, צוואות, הוצל"פ, תביעות אזרחיות וייצוג בבית משפט. בדקו את זכויותיכם: פנו אלינו לקבלת ייעוץ מקצועי ואישי ללא התחייבות.