תאונת דרכים בדרך לעבודה למי כדאי לפנות קודם - חברת הביטוח או ביטוח לאומי? ההבדלים וההשלכות, הכל במאמר הבא.

 -  14.4.19,   19:32 

תאונות דרכים יכולות להתרחש בכל יום ובאופן לא צפוי, גם בדרך לעבודה או ממנה. על פי נתונים שפרסמה עמותת אור ירוק, כ-12% מתאונות הדרכים בישראל הן גם תאונות עבודה. וכאשר מדובר על תאונת עבודה ההליך לקבלת פיצויים בגין הנזק הגופני שנגרם לעובד מתפצל לשני הליכים מקבילים ולא מבוססים רק על חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975 (הפלת"ד), על ההיבטים הייחודיים שכדאי לדעת לגבי תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה, נעסוק בהרחבה במאמר הבא.

הוכחת הקשר הסיבתי בתאונת דרכים בדרך לעבודה

נפגע בתאונת דרכים, המעוניין לקבל הכרה מהמוסד לביטוח הלאומי כנפגע עבודה, עליו להוכיח כי הפגיעה אירעה תוך כדי ו/או עקב העבודה. כלומר, יש להוכיח קשר סיבתי ישיר בין התאונה לעבודה, ואתן דוגמא, עובד אשר בשעות הבוקר היה בדרכו לעבודה, ובדרך התרחשה תאונה, בנסיבות אלו תוכר התאונה גם כתאונת עבודה. דוגמא נוספת, עובד אשר נוסע ברכב חברה ומתוקף תפקידו נשלח לבצע עבודותו או לתת שרות ללקוח, ובדרך אליו התרחשה תאונה, גם מקרה זה יוכר תאונת עבודה. 

אדגיש ואומר כי מה חזקה בלבד כי המקרה הינו תאונת עבודה, וזאת ניתן להוכיח על ידי צירוף מסמכים ראשוניים כגון, טופס משטרה, או בהגעה למיון או למרפאה יש לציין זאת בפני הגורמים הללו, ומכן הדרך לסתור זאת מוטל על חברת הביטוח או הביטוח הלאומי. 

מקרים בהם עלולה להיווצר מחלוקת האם מדובר בתאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה, לדוגמא בדרך לעבודה סטה העובד ממסלולו הישיר, יתכן והביטוח הלאומי יסרב להכיר בתאונה כ"פגיעה בעבודה". אך, יש לציין כי לא כל סטיה מנתקת את הקשר בין התאונה לעבודה, בחוק ובפסיקה נקבעו סייגים לעניין זה (למשל, פיזור ילדים למעון, או אף עצירה לצורך תפילה).

במקרה והביטוח הלאומי מסרב להכיר בפגיעה, אין משמעות הדבר כי הנפגע מאבד באופן מוחלט, ועיתים ואף כדי לתבוע רק את חברת ביטוח החובה, כאשר כל מקרה לגופו.

עברתם תאונת דרכים בדרך לעבודה את מי לתבוע? חברת הביטוח או המוסד לביטוח לאומי?

תחילה חשוב לדעת כי לא מדובר על כפל פיצוים בגין הנזק שנגרם, וכל פיצוי שניתן מהביטוח הלאומי, רשאית חברת הביטוח לקזז אותו מכל תשלום בו היא תחויב, לרבות הפסיקה שמחדדת את הנקודה כי תאונה שמוכרת גם תאונת עבודה, חובה על הנפגע למצות את זכויותיו גם מול הביטוח הלאומי ולא לגשת כלאחר יד לחברת הביטוח, אשר היא בתורה יכולה לטעון כי הכספים שהנפגע יכל לקבל מביטוח לאומי יקוזזו באופן תאורטי מהסכום המגיע לו, ובכך יווצר מצב שנפגע שלא פנה לביטוח לאומי עלול למצוא את עצמו ללא פיצוי מלא, לכן חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין לנזיקין המתמחה נזקי גוף בתאונות דרכים.

תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה מקימה לנפגע עילת תביעה כנגד שני גורמים. מצד אחד, כנגד המוסד לביטוח לאומי ומצד שני כנגד חברת הביטוח. אולם, חשוב לדעת כי אין המדובר בפיצוי כפול בגין הנזק שנגרם. מי שתישא בסופו של יום במלוא הנזק, תהיה חברת הביטוח שביטחה את השימוש ברכב. אך, זו תהיה רשאית לקזז מכל תשלום שתחויב, את הגמלאות שקיבל או יכול היה הנפגע לקבל מאת הביטוח הלאומי. לפיכך, מומלץ לנפגע למצות את מלוא זכויותיו במוסד לביטוח לאומי.

למי כדי לפנות קודם?

אף שיש הסבורים כי הוועדות הרפואיות בביטוח הלאומי קובעות אחוזי נכות נמוכים לנפגעי עבודה אל מול מומחה מטעם בית המשפט, זה לא שחור ולבן וכל מקרה הוא לגופו, מומלץ להגיע לבית המשפט בכפיים נקיות ובתום לב לאחר פנייה לביטוח לאומי ולבית המשפט במקביל מכמה סיבות, האחת, היא לא להגיע למצב של ניקוי "תאורטי"של כספים שלא נדרשו מהביטוח הלאומי, ושנית בית המשפט בתביעה מול הביטוח עלול להשית את עלות המומחה על כתפי הנפגע, ובהגשת תביעה כנגד חברת הביטוח בלבד יראה זאת כניסיון לחילוץ כספים באופן לא הגון מחברת הביטוח.   

יש לציין כי הוועדות רפואיות בענף נפגעי עבודה, מחייבות את בית המשפט בתביעה נגד חברת הביטוח (סעיף 6ב' לחוק הפלת"ד), שזה נושא רחב בפני עצמו. 

התיישנות מול חברת הביטוח!

חשוב לשים לב שמועדי ההתיישנות למימוש הזכויות בפני כל אחד מהגורמים הנ"ל, שונים, ויש להתייחס לכך בכובד ראש, תביעה כנגד מבטח החובה יכולה להיות מוגשת בתוך 7 שנים ממועד היווצרות העילה (התאונה),

בעוד תביעה להכרה / תשלום דמי פגיעה / קצבת נכות יש להגיש בתוך 12 חודשים.

הבדלים נוספים חשובים שצריך לדעת 

הבדל חשוב נוסף בין תאונה רגילה לבין "פגיעה בעבודה". הוא למשל אופן התשלום. בתאונת דרכים רגילה הנפגע מקבל את הפיצויים בתשלום אחד מחברת הביטוח, ובתאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה, ינתן תשלוםחד פעמי  רק אם הנכות שנקבעה תהיה פחותה מ-19% וגדולה משיעור של 9%. ככול ותקבע נכות גבוה מ19% יהיה זכאי הנפגע לתשלום קצבה חודשית.

כמו כן, חשוב לדעת כי ברגע שחלה החמרה במצבו הבריאותי של הנפגע הוא רשאי לבקש את הגדלת הקצבה החודשית כשאר זה נעשה מול הביטוח הלאומי. זאת בניגוד לתביעה אזרחית נגד חברת הביטוח שבה עם מתן פסק חברת הביטוח לא תשלום פיצוי נוסף במקרה של החמרה.

 < < לייעוץ   ראשוני   ללא    התחייבות   

עורך דין תאונות דרכים 

ככול ונגרם לכם נזק כפי שתואר, בסבירות גבוה הנכם זכאים לפיצויים מהמזיק באירוע המצער, או מחברת הביטוח שלו, גם אם קיבלתם פיצוי, והוא אינו משקף את ערך הנזק האמתי שנגרם לכם, באפשרותכם למצותו באופן מלא. פנו עכשיו למשרד עורכי דין אושיק אליהו ותוכלו להיות בטוחים שאנו נייצג אתכם במקצועיות ובמסירות, עד למיצוי מלוא הזכויות המגיעות לכם.

ליצירת קשר וייעוץ:

אושיק אליהו - משרד עורכי דין | בן גוריון 32 רמת גן (בית אפק) | טל: 077-270-5777  פקס: 077-4703709 דוא"ל oshikelaw@gmail.com

לעדכונים ופסקי דין עקבו אחרינו בפייסבוק

קישוריים מהירים

בן גוריון 32 רמת גן (בית אפק)

טל:        077-270-5777

פקס:     077-470-3709

דרכי התקשרות

  • אושיק אליהו עורך דין
  • Twitter
  • Facebook

אודות משרדנו

משרד עורכי דין אושיק אליהו הינו משרד מוביל בייצוג וליווי לקוחות בקשת רחבה בענף המשפט האזרחי‏, מומלץ ע"י לקוחות בטיפול בתביעות ביטוח, אזרחי ונזיקין. עורך דין אושיק אליהו הינו בעל ניסיון של שנים רבות וטיפול באלפי תיקים בתביעות ביטוח ונזיקין ואזרחי, משרדנו מתמחה במתן שרותי ייעוץ משפטי לקוחות לצורך הגשת תביעות ביטוח נגד חברות ביטוח בתחומים של: ביטוח תאונות אישיות, ביטוח סיעודי, אובדן כושר עבודה, ביטוח אובדן כושר עבודה, ביטוח נכות מתאונה, תאונות עבודה, ביטוח חיים, ביטוח רכוש ועסק, ביטוח תאונות אישיות ונזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח רכב, נזקי רכב, העדר כיסוי ביטוחי, צוואות, הוצל"פ, תביעות אזרחיות וייצוג בבית משפט. בדקו את זכויותיכם: פנו אלינו לקבלת ייעוץ מקצועי ואישי ללא התחייבות.