top of page
עורך דין תקיפת בעל חיים | נשיכת כלב תביעה | אושיק אליהו משרד עורכי דין

תקיפת בעל חיים

בפקודת הנזיקין נקבע סעיף מיוחד שעיקרו נזק שנגרם לאדם, כתוצאה מתקיפה או נשיכה של בעל חיים מכל סוג (לרבות כלב), סעיף 40 לפקודת הנזיקין. הסעיף מטיל על בעלי  הכלב אחריות ישירה לנזק שנגרם למותקף, לפיכך במרבית המקרים תוטל אחריות על בעלי הכסף והנפגע זכאי לפיצוי שלעתים יכול להגיע למאות אלפי שקלים.

החוק הישראלי ופקודת הנזיקין מטילים על בעלי כלב אחריות גבוהה, בכל הנוגע לפגיעות שנגרמות עקב תקיפת כלב, החוק גם קובע, כי אין צורך להוכיח התרשלות\רשלנות של בעל הכלב. אלה מספיק להוכיח כי נגרם נזק גוף כלשהו כתוצאה מתקיפת הכלב.

 

נקודת הנחה שממנה יוצא החוק היא כי לבעל הכלב יש שליטה על הכלב, ואם הכלב גרם לנזק למותקף, הכדור עובר לידיים של הבעלים על מנת להוכיח שהוא לא אשם, ולא התובע.

 

האם בכל מקרה יש לבעלי הכלב הגנה מסוימת במקרה של תקיפה?

 

לבעל הכלב תהיה הגנה במקרים מסוימים וספציפיים מאוד, כגון אם הפציעה של המותקף נגרמה כתוצאה מהתגרות בכלב, במקרה נוסף שהחוק מקנה הגנה לבעלים, זה אם המותקף נכנס לשטח של הבעלים שלא כדין כלומר מסיג גבול, מקרה נוסף הוא אם המותקף הינו אחד מבני משפחתו הקרובה (בן זוגו, הוריו או ילדו) של בעלי הכלב.

חשוב להדגיש כי כל מקרה הוא לגופו ועל פי פסק דין רבים, יכולים להיות מקרים נוספים המקנים הגנה לבעלי הכלב. 

 

מה עושים כדי לתבוע במקרה של תקיפה כלב ?

בראשית הדברים יש צורך לאתר מי הם בעליו של הכלב, יש לאסוף כמה שיותר פרטים על הכלב ובעליו, כתובת, מספר תעודת זהות, שם מלא ומומלץ לצלם את הכלב עצמו. כמו כן יש להגיש תלונה במשטרה ולדווח לרשויות על התקיפה.

 

חשוב להדגיש כי איסוף ראיות, ובהקדם. כדוגמת צילום של הפגיעה עצמה, איסוף עדויות של עדי ראיה לרבות איסוף פרטי העדים (לצורך התקשרות עתידית),כמו כן איסוף כל התיעוד הרפואי, וכל הביקורים הרפואיים איסוף הוכחות לעניין נזקים, מכל סוג, שנגרמו בגין האירוע ועוד הנם קריטיים להוכחת התביעה.

 

מה סכום הפיצוי שניתן לקבל? 

 

מקרים מסוימים ניתן לקבל פיצוי, באמצעות טיפול משפטי הולם, בסכומים העשויים להגיע לכמאות אלפי שקלים ואף יותר מכך, כך למשל, אישה שננשכה על ידי כלב, לאחר שניסתה ללטף אותו. בית המשפט פסק לזכותה תשלום פיצויים של 1.7 מיליון שקל, וכן מאות אלפי שקלים נוספים בגין שכר טרחת עו"ד.

 

איזה פוליסת ביטוח מכסה תקיפת כלב ?

 

ישנן פוליסות ייעודית לכיסוי בגין תקיפת כלב, אך כדי וחשוב לבדוק את פוליסת ביטוח דירה שלכם, במרבית הפוליסות ישנו כיסוי ביטוח צד ג' למקרה של נשיכת כלב בבעלותכם. לתשומת לב, הכיסוי תקף במידה והכלב הוחזק כחוק, אינו נחשב לכלב מסוכן או מגזע מסוכן כהגדרתם בחוק להסדרת הפיקוח על כלבים התשס"ג-2002  ובכפוף לכך כי הנזק נגרם מרשלנותו של המבוטח (בעל הכלב) לפי פקודת הנזיקין.

 האם מגיע לבעלי הכלב פיצוי בשל תלונת שווא ?

בית המשפט קבע בתביעה כי המתלונן (התובע) הגיש תביעת שווא כאילו ננשך על ידי כלבה של שכנתו והכלב הוצא מידיה המסורות, תוך שהכלב הוכנס להסגר בן 10 ימים.

בית המשפט הכריע כי  מתוך רצון של המתלונן לנקום בשכנתו.הגיש תלונת שווא כנגדה, לפיכך   בית המשפט פסק לטובת השכנה פיצוי בסך 64,000 שקל בגין עוגמת הנפש, ששולמו לה על ידי המתלונן.

נשיכת כלב תביעה - עורך דין תקיפת בעל חיים

ככול ונגרם לכם נזק נפשי או גופני, בסבירות גבוה הנכם זכאים לפיצויים מהמזיק באירוע המצער, או מחברת הביטוח שלו, גם אם קיבלתם פיצוי, והוא אינו משקף את ערך הנזק האמתי שנגרם לכם, באפשרותכם למצותו באופן מלא. פנו עכשיו למשרד עורכי דין אושיק אליהו ותוכלו להיות בטוחים שאנו נייצג אתכם במקצועיות ובמסירות, עד למיצוי מלוא הזכויות המגיעות לכם. לתחומי עיסוק נוספים של משרדנו לחץ כאן.

או השאירו פרטים

לייעוץ ראשוני חייגו 077-2705777 

.תודה, נציג יחזור אליך בהקדם

bottom of page