top of page

תאונת אופנוע : שליח  יפוצה בכ-635 אלף ₪

שליח נפגע בתאונה ויפוצה ב600 אלף - עורך דין אושיק אליהו
תמונה מתוקנת.jpg

בחור צעיר שעבד כשליח על אופנוע נפגע לפני לפני מספר שנים במהלך עבודתו בתאונת דרכים שגרמה לו לנכות קשה. בתאונה נפגעה ידו הדומיננטית. בית משפט השלום בראשון לציון, נדרש להכריע בנושא בגובה הפיצוי המגיע לו בגין נזקיו הגופניים וזאת בהתאם לגילו הצעיר ולנכותו הקשה.

בחודש יולי 2013 נפגע התובע בתאונת דרכים קשה, אז בן 18 בלבד, זאת עת רכב על אופנוע בדרכו לבצע שליחות במסגרת עבודתו. כתוצאה מהתאונה השליח נפגע בשורש כף היד הימנית, הדומיננטית שלו ובמרפק. התאונה הוכרה ע"י הביטוח לאומי כתאונת עבודה שקבע שנגרמה לשליח נכות צמיתה בשיעור של 5% בגין הפגיעה בשורש כף יד וכן נכות צמיתה בשיעור של 30% בגין לקותו במרפק יד ימין, אולם הועדה הרפואית במל"ל קבעה את נכותו במחצית, וזאת בשל בעיות בכלי הדם, מהן סבל השליח טרם תאונת הדרכים, ושקללה את נכותו על 19.25%.

במסגרת תביעת תאונת דרכים אופנוע, שהוגשה כנגד מבטחת האופנוע עתר התובע לפיצוי בגין נזקיו הגופניים. במסגרת התביעה טען התובע טען כי מאז התאונה היינו מתקשה לתפקד באופן עצמאי ואף בפעולות הפשוטות בחיי היום יום ונעזר באמו. עוד ביקש בתביעתו פיצויים בגין ההוצאות הרפואיות שנאלץ לשלם אליהן בעצמו, לפיצויים בגין הפסדי שכר, ואובדן כושר השתכרות עתידי בעקבות הנכות. חברת הביטוח ביקשה להביא ראיות לסתור את קביעת הועדה של הביטוח הלאומי וזאת ביחס לנכות הנטענת ע"י במרפק יד ימין, אך השופטת נדחתה.

אך בית המשפט נעתר לבקשת המבטחת למינוי מומחה מטעם בית המשפט בתחום כירורגיית כלי הדם, מומחה כלי הדם קבע, כי קיים קושי להפריד בין הנכות האורתופדית הנובעת מהתאונה לבין הנכות בכלי הדם במרפק שהייתה לפני לתאונה והותיר את הנכות שנקבעה ע"י הועדה על כנה.

בהכרעת בית המשפט מנמק הוא כיצד הגיע : "לאחר שעיינתי ושמעתי את טיעוני ב"כ הצדדים המלומדים, אני סבורה כי יש תחילה לחזור ולהזכיר כי התובע היה בן כ 18 בקרות התאונה, והוא בן 22.5 כיום. מעדותו ומהעדויות שלפניי עולה כי עיקר העבודות בהן עסק טרם התאונה היו עבודות מזדמנות, וגם כיום אין התובע מתמיד בעבודות, עדיין לא גיבש את מסלול עתידו המקצועי ועוסק גם כיום בעבודות מזדמנות שונות. כפי עברו התעסוקתי וגם כיום העבודות כוללות שליחויות, מכירה בחנות בגדים, מכירה ביס פלאנט, עזרה לאביו בחנות, עבודה במוקד טלפוני ועוד. עוד יש לזכור כי הנכות שנקבעה לתובע בגין התאונה היא נכות אורטופדית בעלת משמעויות תפקודיות. סביר בעיני כי המאמץ שנדרש מהתובע לצורך פעולות יום יומיות, המחייבות שימוש בידו הדומיננטית – יד ימין- הינו מאמץ מוגבר הגורם לו כאבים בעת מאמץ וכי ייתכנו קשיים מסוימים, לרבות עייפות וכאבים שעלולים להשפיע על כושר העבודה והתפקוד ומכאן שלא ניתן לשלול את האפשרות של הפחתה והשפעה בהיקף הפעילות. עוד יש לזכור ולהזכיר כי התובע מנסה לפנות לאפיקים תעסוקתיים אחרים לנוכח מגבלותיו וכי התובע ניסה כוחו להשתלב במגוון רחב של עבודות, הגם שעד כה ללא הצלחה. לאחר ששקלתי את כלל השיקולים האמורים ואת נתוני התובענה כפי שהונחו לפניי, לרבות העובדה כי מדובר בבגיר 'צעיר', כשטרם בחר את דרכו התעסוקתי, ומשכך אני קובעת כי שיעור נכותו התפקודית של התובע בכל הנוגע להשפעתה על כושרו לעבוד ולהשתכר בעתיד הוא בשיעור של נכותו הרפואית, קרי בשיעור של 19.25%."

הפיצויים שנפסקו לטובת התובע:

הפסד השתכרות לעבר ולעתיד 524,674 ₪, הפסדי פנסיה 62,960 ₪ עזרת צד ג' 75,000 ₪, הוצאות רפואיות 3,000 ₪, כאב וסבל 34,982 ₪, ניכוי מל"ל 65,274 (-) ₪, סך הכל: 635,342 ₪.

ת"א 14463-06-15 פ. נ' התאגיד המנהל של המאגר לביטוח רכב חובה בע"מ 

עורך דין אושיק אליהו מתמחה בדיני ביטוח ותאונות דרכים ומייצג מבוטחים ונפגעים בתביעות פיצויים עקב תאונות דרכים. צוות המשרד מטפל במלוא ההליכים הנדרשים לצורך מימוש זכויות מבוטחים ונפגעים לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף. משרד עורכי דין אושיק אליהו מתמחה במימוש זכויות מבוטחים ונפגעי תאונות.

ליצירת קשר וייעוץ:

Thanks! Message sent.

bottom of page