תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים

מהו תשלום תכוף בתאונת דרכים, באיזה מצבים ניתן לדרוש מחברת הביטוח תשלום כספים טרם הגשת תביעה ?

מהו תשלום תכוף ?

סידור שקיים בחוק הפלת"ד, וייחודי לו. מדובר על תשלום פיצוי עוד בטרם העניין הובהר בבית משפט. דוגמה: אדם שנפגע בתאונת דרכים, והוא בבית חולים ולא יכול לפרנס. מכיוון שמדובר באחריות מוחלטת, הוא יכול לפנות לבית המשפט ולבקש שיחייבו את חברת הביטוח להתחיל לשלם פיצוי על חשבון הפיצויים שיגיעו לו בהמשך. עוד לא ידוע כלום על היקף הנזק, אבל יודעים שהוא צריך הרבה כסף, ויודעים שזה אחריות מוחלטת.

התשלום התכוף לא יוצר "מעשה בית דין". עדיין הנתבע יכול לנסות להוכיח שלא הייתה תאונת דרכים, או שהפיצוי הוא הרבה יותר נמוך – ואז הוא יצטרך להחזיר. הנתבע גם יכול להוכיח שמגיע לו הרבה יותר, ואז הוא יקבל עוד.

 

בחוק הפלת"ד (חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים), ישנו הסדר ייחודי רק לו, המאפשר קבלת פיצוי מחברת הביטוח, שביטחה את הרכב בביטוח חובה, ועוד בטרם הוגשה תביעה לבית המשפט, התשלום מתבצע במקרים יחסית חריגים, כמו לדוגמא, אדם שנפצע בתאונת דרכים, והוא אינו יכול לעבוד והוא מרותק למיטתו או מאושפז בבית החולים.


מכיוון שחוק הפלת"ד קובע אחריות מוחלטת, במקרה של תאונה, ומאין מחלוקת כזאת בין הצדדיםף השאלה היא כמה פיצוי יקבל הנפגע ולא אם יקבל, לאור כך יכול נפגע לפנות ישירות לחברת הביטוח ועוד לפני הגשת תביעה ולדרוש מחברת הביטוח לפצות אותו בגין הנזקים המיידים שנגרמו לו בעקבות התאונה ובשל מצבו אינו יכול להתפרנס או לרכוש ציוד רפואי כזה או אחר.
תשלום הפיצויים התכופים, או בלשונם המשפטית תשלום תכוף, משולמים על חשבון הפיצוי העתידי, שאמור לקבל הנפגע מחברת הביטוח, ותשלום זה בעצם מקוזז על החשבון.
עצם התשלום התכוף לא מקבע מסמרות לעניין המשפט, האם התרחשה תאונת דרכים בפועל על כל סיגייה, כלומר אם חברת הביטוח תוכיח לבסוף, כי הנפגע לא זה זכאי לסכום הפיצוי שניתן לו או הרבה פחות, או שלא מדובר בתאונת דרכים, תהיה זכאית חברת הביטוח לדרוש את הכספים ששילמה כתשלום תכוף חזרה.


חוק הפלת"ד הינו חוק סוציאלי בעיקרו, ומטרתו היא פיצוי מהיר לנפגע התאונת דרכים ללא הוכחת אשמה, ובכך מגן בעצם על הזכויות של הנפגעים התאונות דרכים, כך בעצם התאפשרה תולדת התשלום התכוף.

 

ככול ויעלה הצורך להגיש בקשה לתשלום תכוף צוות משרדנו, ידאג לפנות לחברת הביטוח ודרישה מפורטת לתשלום התכוף, וזאת בהתאם לנוסח הנדרש ועל פי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, ככול וחברת הביטוח לא נעתרת לבקשת משרדנו תוך יום מקבלת הדרישה, או אז נפנה משרדנו לערכאות משפטיות וזאת על מנת שזה ידון בבקשה ובמידת הצורך יחייב את חברת הביטוח לשלם את דרישת התשלום התכוף לאלתר.

 

יש לציין כי גם בקשה זו כמו התשלום התכוף עצמו הינם לפני הגשת תביעה ואינם קשורים, וכל מטרת התשלום התכוף הוא להעניק לנפגע חבל הצלה זמני וככול הניתן עד שתוגש תביעה או עד שמצבו הגופני יאפשר לו להסתדר כוחות עצמו, כמה שניתן בנסיבות המקרה.  
כמו בכול תביעה בגין נזקים הנגרמים לגוף, כך נכון הדבר גם לתשלום תכוף, על הנפגע לשמור כל אמסכתא או קבלה על תשלום הנובעים ישירות מהתאונה, אשר אלו מהווים הוכחה לחלק מהנזקים שנגרמו, נכון הוא הדבר גם לכל מסמך רפואי או ממצאי בדיקה היכולים לשפוך אור ולחזק את הטענות של הנפגע על הנזק שנגרם לו.


המועד להגשת בקשה לתשלום תכוף בתאונת דרכים


המועד בו יש להגיש את הבקשה לתשלום תכוף, הינו חשוב מאוד ואקוטי שכן יש להגיש את התביעה לתשלום תכוף, קרוב ככול שניתן לקרות התאונה, והמלצת משרדנו היא בחודשים הקרובים לתאונה לכל היותר, שכן החוק לפיצוי נפגעי תאונות דרכים, כי בית המשפט שאליו הוגשה הבקשה, לא יפסוק תשלום תכוף, ככול הבקשה הוגשה בתקופה העולה על שנתיים, מיום התאונה.
במרבית המקרים ומתוך ניסיון מצטבר בית המשפט ימנע ליתן סעד של תשלום תכוף גם בתקופה קצרה יותר של שנה, כמו כן נפגע בתאונת דרכים יכול להגיש בקשה לתשלום תכוף כל חצי שנה וזאת בהתאם והיה שינוי נסיבות המצדיק את הבקשה החדשה, לדוגמא החמרה במצב הקיים או צורך לרכוש תרופות או מכשירים רפואיים אחרים.​

 


אושיק אליהו - משרד עורכי דין מתמחה בתביעות נזקי גוף לרבות תאונות דרכים, בכל מקרה של תאונה, חבלה, חשש לרשלנות רפואית, מוות שלא כדרך הטבע כדי מאוד לפנות עורך דין ממשרדנו על מנת שיטפל ויאמוד את סיכויי התביעה, מובטח שירות מקצועי ואישי ללא פשרות.

ליצירת קשר וייעוץ:

אושיק אליהו - משרד עורכי דין | בן גוריון 32 רמת גן (בית אפק) | טל: 077-270-5777  פקס: 077-4703709 דוא"ל oshikelaw@gmail.com

לעדכונים ופסקי דין עקבו אחרינו בפייסבוק

קישוריים מהירים

בן גוריון 32 רמת גן (בית אפק)

טל:        077-270-5777

פקס:     077-470-3709

דרכי התקשרות

  • אושיק אליהו עורך דין
  • Twitter
  • Facebook

אודות משרדנו

משרד עורכי דין אושיק אליהו הינו משרד מוביל בייצוג וליווי לקוחות בקשת רחבה בענף המשפט האזרחי‏, מומלץ ע"י לקוחות בטיפול בתביעות ביטוח, אזרחי ונזיקין. עורך דין אושיק אליהו הינו בעל ניסיון של שנים רבות וטיפול באלפי תיקים בתביעות ביטוח ונזיקין ואזרחי, משרדנו מתמחה במתן שרותי ייעוץ משפטי לקוחות לצורך הגשת תביעות ביטוח נגד חברות ביטוח בתחומים של: ביטוח תאונות אישיות, ביטוח סיעודי, אובדן כושר עבודה, ביטוח אובדן כושר עבודה, ביטוח נכות מתאונה, תאונות עבודה, ביטוח חיים, ביטוח רכוש ועסק, ביטוח תאונות אישיות ונזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח רכב, נזקי רכב, העדר כיסוי ביטוחי, צוואות, הוצל"פ, תביעות אזרחיות וייצוג בבית משפט. בדקו את זכויותיכם: פנו אלינו לקבלת ייעוץ מקצועי ואישי ללא התחייבות.