top of page

תאונת דרכים הולך רגל

עורך דין אושיק אליהו
תאונת דרכים הולך רגל  - המדריך המלא 2021 - אושיק אליהו משרד עו"דר

על פי עמותת אור ירוק, מגמת הנפגעים בתאונות דרכים כהולכי רגל בישראל מדאיגה, בכל שנה נפגעים 3,265 הולכי רגל בישראל, כך שבכל יום נפגעים בממוצע תשעה הולכי רגל ולמרבה הצער נהרג אחר כל 4 ימים. אין זה מפתיע כי עלולים להיגרם פציעות קשות ומוות, אם נפגעתם בתאונת דרכים כהולכי רגל מגיע לכם פיצוי ולעיתים פיצוי גבוה מאוד, לכן חשוב להבין ולדעת מה לעשות לאחר תאונת דרכים כזו למי לפנות? ואת מי אתה תובע? כל זאת במאמר הבא.

​מתי להגיש תביעה לחברת הביטוח? 

בניגוד לכללי היסוד במשפט האזרחי לרבות, פקודת הנזיקין, בתאונות דרכים החליט המחוקק משיקולים סוציאליים, וחלקות הנזק החברה, כי אין נפקות למי שאשם בתאונת הדרכים, כלומר כל מי שהיא מעורב בתאונת דרכים, זכאי לפיצוי כספי.


השאלה היחידה שנותרת בפני הצדדים היא שאלת הנזק, כלומר מהו הנזק הנפשי והגופני שגרם לאותו נפגע או הולך רגל בתאונה, ועל הנפגע להוכיח את נזקיו הן במסמכים רפואיים, תלושי שכר (אם חלה ירידה) וחוות דעת מומחה שמקרים של תאונת דרכים ממונה על ידי בית המשפט.

 

דבר נוסף וחשוב שיש לדעת בכל הקשור לפגיעת הולך בתאונת דרכים, הוא כי במרבית המקרים אם התביעה היא כנגד חברת הביטוח של הרכב הפוגע, אך מה עושים אם אין לנהג הפוגע ביטוח חובה ?


במצב זה וכי שאוזכר לעיל ומתוך המניע הסוציאלי של החוק, הרי שאם לנהג הפוגע ביטוח חובה ניתן לתבוע את המדינה ויותר נכון גוף של איגוד חברות ביטוח בשם "קרנית". ואז קרנית בתורה מחליטה האם להגיש תביעה כנגד הנהג הפוגע, אך בכל מקרה יזכה הנפגע בתאונת דרכים לפיצוי.   

 

מה לעשות מיד לאחר תאונה דרכים הולך רגל ? 

 

טיפול רפואי 

 

במידה והפגיעה קשה או מצריכה פינוי רפואי גופי ההצלה יגיעו ויעניקו טיפול. חשוב לציין גם אם הפגיעה נראית לכם קלה מומלץ בכל זאת להתפנות לבית החולים באמצעות מד"א או עצמאית. במידה שהחלטתם לא לעשות כך, יש לפנות בהקדם לרופא משפחה או לרפואת חירום על מנת שיהיה תיעוד רפואי קרוב ככול הניתן לקרות האירוע, תיעוד זה חיוני לפיצוי העתידי מחברת הביטוח, בנוסף חשוב ביותר לפרט ככול הניתן מול הרופא בדיוק מה קרה ומה כואב ושאלו יקבלו ביטוי במסמכים הרפואיים וזאת על מנת לחזק טענות ולהגדיל את הפיצוי מחברת הביטוח. 

 

מסירת פרטים לאחר תאונת דרכים

 

​כשאתה מעורב בתאונת דרכים אתה מחויב למסור את שמך וכתובת לכל אחד מהמעורבים האחרים. עליכם לעצור ולמסור את פרטיכם אם אתם נתקלים במשהו בכביש או בסמוך לו, גם אם אין אנשים אחרים המעורבים בו. הימנע מאמירת סליחה או קבלת האשמה בתאונה עד שתדע בדיוק מה קרה מכיוון שהיא יכולה לספור נגדך בהמשך. 

 

הזמנת ניידת משטרה למקום תאונה הדרכים

חשוב להתקשר ולהזמין ניידת משטרה שתיתן תיעוד בזמן אמת. בתיעוד אשר מתקבל מהמשטרה ניתן לעשות שימוש קריטי בניהול התביעה. כמו כן לאחר התאונה יש לגשת לתחנת המשטרה על מנת להודיע טופס " הודעה על תאונת דרכים".


הגעה לטיפול ובדיקות רפואיות להוכחת הנזק שנגרם עקב תאונת הדרכים

 

עד לסיום התביעה עליכם להתמיד ולהמשיך בבדיקות רפואיות, כך יהיה מעקב צמוד על מצב הפגיעה וכל החמרה תתועד. לדוגמה החלו כאבים או הגבלות באזורים אחרים בגוף, חובה לגשת לרופא, לדווח על כך. לקוחות רבים מתלוננים על כאבים, אבל לא ניגשים לקבלת טיפול ובלי תיעוד רפואי, לא ניתן יהיה לעשות שימוש במידע הזה בעת הגשת התביעה, ולהגדיל את הפיצוי למקסימלי.

 

שמירת התיעוד רפואי והוצאות הקשורות לתאונת הדרכים

 

מקרות התאונה ועד סיום התביעה, מומלץ לשמור כל מסמך רפואי, מכל גורם רפואי אליו פניתם. כמו כן חשוב להכין קלסר של כל  התיעוד הרפואי. בנוסף, מסמכים כגון קבלה,, הוצאות, תלושי משכורת, ימי מחלה, תשלום לאנשי מקצוע בעקבות הפגיעה וכל מסמך חשוב אחר. בבוא התביעה ניתן לדרוש את כל ההוצאות שנגרמו מחברת הביטוח.

סוגי הפציעות הנפוצות במקרים של תאונת דרכים הולך רגל

לצערנו מרבית תאונות הדרכים בהן מעורבים הולכי רגל כנפגעים בתאונות דרכים, הפגיעות הינן משמעותיות, גם אם הנהג הרכב הפוגע מאט את רכבו, נפגעים רבים סובלים לא אחת מעצמות שבורות וזאת רק בגלל משקל הרכב והאופן בו אירעה הפגיעה.
עצמות שבורות יכולות לדרוש טיפול רפואי נרחב ויכולות להיות בעלות השפעה עצומה על חיי האדם ועל יכולתו לבצע את מטלות היומיום שלו. פגיעות ראש, ועמוד שדרה טראומטיות, גם הן נפוצות בתאונות מסוג זה, אשר מצריכות טיפול מקצועי מעורך דין מנוסה המסוגל להוציא את מקסימום הפיצוי הטיפול הרפואי לנפגע.

 

תביעה וההליך המשפטי בגין תאונת דרכים

 

ההמלצה הטובה ביותר שניתן לתת לנפגע במקרה של תאונת דרכים הולך רגל יש להתייעץ עם עורך דין לנזקי גוף בהקדם ולהסביר את הנסיבות, כך גדלים הסיכויים להקטין טעויות נפוצות ולהגדיל משמעותית את הפיצוי.

 

עורך הדין יקשיב לכל הפרטים וישאל על כל ראיות שכבר אספתם, ועל לפי שלבים תחילה ינחה אותם מהם המסמכים החשובים לניהול תביעה בגין תאונת דרכים, תוך הפנייה לרופאים הנכונים, לאחר מכן ושהתיק בשל יפנה עורך הדין לחברת הביטוח תוך ניהול משא ומתו אינטנסיבי וככול שזה לא יעזור תוגש תביעה לבית המשפט בהתאם לסכום הפיצוי שעתיד להתקבל אם לשלום ואם למחוזי. 

 

האם לפנות ולנהל עצמאית משא ומתן מול חברת הביטוח

 

ככלל אצבע, חברת הביטוח דואגת תמיד לאינטרס שלה והוא במקרה של תאונת דרכים לשלם כמה שפחות לנפגע, גם אם הוא זכאי לפיצוי גבוה יותר. חברות הביטוח כדבר שבשגרה בהצעתן הראשונית יציעו פיצוי נמוך משמעותית ומכן החשיבות של ניהול משא ומתן מקצועי של עורך דין תאונות דרכים מול חברת הביטוח.  

 

כיצד מחושב הפיצוי לנפגע בגין תאונת דרכים

ברוב המקרים בתאונת דרכים הולך רגל, האדם שנפגע חשוף למכה ישירה ולא נמצא בתוך רכב שיגן עליו או יספוג חלק מהחבטה לכן כאשר באים לחשב כמה פיצויים בגין פציעה בהולך רגל, ובמרבית המקרים הפגיעה הינה קשה יותר מורכבת, יש לקחת בחשבון גורמים מורכבים שונים. בתביעת תאונת הולכי רגל הכוללים נזקים כלליים ומיוחדים, יש לחשב בין היתר את הכאב והסבל של הנפגע, הפגיעה ביכולת השתכרותו, עזרה שהוא מקבל ועתיד לקבל ממשפחתו, טיפולים ותרופות להן יזדקק ועוד פרמטרים חשובים נוספים העלולים להשפיע על הנפגע בעתיד, וכרגע אינם נראים לעין.

עורך דין המתמחה בתאונות דרכים 

משרד עורכי דין אושיק אליהו מתמחה בתחום הביטוח, לרבות תביעות בגין תאונות דרכים, משרדנו ניהל ומנהל אלפי תביעות כנגד חברות הביטוח, לרבות תביעות בהם התרחשה תאונת דרכים הולך רגל שנפגע בעקבותיה, משרדנו ייתן דגש, על טיפול מסור ומקצועי ללא פשרות עד למקסימום פיצוי. צור עם משרדו קשר עוד היום ועורך דין המתמחה בתחום יסייע במקצועיות וללא התחייבות.

 

או השאירו פרטים

לייעוץ ראשוני חייגו 077-2705777 

.תודה, נציג יחזור אליך בהקדם

bottom of page