top of page

פנסיית נכות 

פנסיית נכות

פנסיית נכות | אובדן כושר עבודה בקרן פנסיה | עו"ד אושיק אליהו

כל אדם שהגיע לגיל פרישה זכאי לקבל קצבת פנסיה שתעזור לו לשרוד כלכלית בשנים הבאות לחייו. אך לא תמיד התביעה לקבלת פנסיה מוגשת בגיל הפרישה. לעיתים אנשים עוברים תאונה שמובילה אותם למצב של נכות ואובדן כושר עבודה. במצב כזה, על מנת לקבל את פנסיית הנכות, על האדם להגיש תביעה לקרן הפנסיה שלו. במאמר הבא נסביר על מצב זה, מה ניתן לעשות איתו וכיצד עורך דין יכול לסייע לכם

אובדן כושר עבודה בקרן פנסיה 

 

לצערנו, ופעמים רבות חברות הביטוח לא מאשרות את תביעות העמית או יוצרות קשיים מהותיים, וכך מתקיים מצב של דחיית פנסיית נכות. פנסיית נכות הינה בפעול קצבת נכות היא הסכום המשולם באופן חודשי לעמיתים בקרן פנסיה כאשר הם מאבדים את כושר העבודה בשל מצבם הבריאותי. תשלום פנסיית הנכות משולמת ברוב בפוליסות אחרי 90 יום שבהם העמית או המבוטח נמצא באי כושר. 
הזכאות לקצבת נכות תלויה בתקופת האכשרה-המספר המינימלי של חודשי תשלום הקצבה הנדרשים על ידי הקרן להכרה בנכות. רק בתום תקופת האכשרה שקבעה קרן הפנסיה, העמית יכול להגיש תביעה על אי כושר ולקבל קצבת נכות.

 

​מהי פנסיית נכות וכיצד היא משולמת ?

 

פנסיית נכות הינה בפעול קצבת נכות היא הסכום המשולם באופן חודשי לעמיתים בקרן פנסיה כאשר הם מאבדים את כושר העבודה בשל מצבם הבריאותי. תשלום פנסיית הנכות משולמת ברוב בפוליסות אחרי 90 יום שבהם העמית או המבוטח נמצא באי כושר. 
הזכאות לקצבת נכות תלויה בתקופת האכשרה-המספר המינימלי של חודשי תשלום הקצבה הנדרשים על ידי הקרן להכרה בנכות. רק בתום תקופת האכשרה שקבעה קרן הפנסיה, העמית יכול להגיש תביעה על אי כושר ולקבל קצבת נכות.

מדוע נדחית תביעת פנסיית נכות?

הוועדה הרפואית של קרן הפנסיה היא זו שדוחה את התביעה לפנסיית נכות. היא יכולה להגיע להחלטה זו מסיבות שונות ומגוונות:

 

חוסר עמידה בתנאי הביטוח: קרן הפנסיה מסוגלת לטעון כי תנאי הפוליסה עבור אובדן כושר עבודה לא מתקיימים, ולכן המבוטח לא זכאי לקבל פנסיית הנכות. 

 

הסתרה של מידע: הקרן יכולה לומר כי המבוטח לא חשף מידע רפואי מסוים, אשר ייתכן והיה משנה את תנאי הפוליסה, בפני קרן הפנסיה. לדוגמה, אם המצב הרפואי שהוסתר היה מוביל לתשלום פרמיה גבוהה יותר. 


עם זאת, הטענות של קרנות הפנסיה אינן מוצדקות פעמים רבות, משום שהם מנסות להתחמק מתשלום ככל שניתן. מסיבה זו, לפני הגשת התביעה חשוב ליצור קשר עם המתמחה בפנסיית נכות, בעל ניסיון עם התהליך שעליכם לעבור באופן מעמיק. עורך דין מקצועי ידע להתמודד עם חברות הביטוח המקימות את הפנסיה ולהוביל אותן להעניק לכם את הזכויות שמגיעות לכם. 


מה גובהה של פנסיית הנכות ?


גובה קצבת הנכות נקבע בהתאם לשכר העמית, גיל ההצטרפות לקרן הפנסיה ואפיק הפנסיה שנבחר. אם אובדן הכושר הכולל (מעל 75%), הפנסיה תשולם במלואה. חלק מחוסר הכושר (מעל 25%) ישלם חלק מהפנסיה. בזמן קבלת הפנסיה, ממשיכים הצברים לצבור את הזכות לקבל פנסיה, והם יכולים לקבל פנסיה כשהם מגיעים לגיל הפנסיה.
 

מי קובע את הזכאות לפנסיית נכות ?

 

הוועדה הרפואית המייצגת את קרן הפנסיה קובעת את דרגת נכותו של העמית. במקרים מסוימים, רופא הקופה עשוי לקבוע נכות זמנית. אם הקולגה חולק על החלטת הוועדה הרפואית, הוא יכול לערער על החלטתה. * יש לציין כי גם במקרה של נכות לצמיתות, קרן הפנסיה רשאית לכנס עמיתים לבדיקות רפואיות מעת לעת.

 

כיצד ניתן לערער על החלטת קרן הפנסיה ?

אם התביעה שהגשתם לקרן הפנסיה נדחתה, ברשותכם הזכות לערער על החלטה זו. 
אם החלטת הוועדה הרפואית לא תואמת את הציפייה שלכם, בין אם לא התקבלה דרגת הנכות המתאימה לדעתכם או שלא התקבלה תביעת הנכות כלל, תוכלו לערער על ההחלטה באמצעות ועדת ערעורים. 


את הערעור מגישים באמצעות טופס ייעודי שנמצא אצל קרן הפנסיה שלכם. בטופס יש לפרט באופן ברור את הסיבות שמאחורי הערעור שלכם וכן לצרף את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים שמעידים על המצב הרפואי שהוביל אתכם לתבוע עבור פנסיית הנכות. 

 

כל קרן פנסיה קובעת חוקים משלה להגשת הערעור, לכן חשוב לבחון את התקנון של הקרן שלכם ולהבין מתי ניתן להגיש את הערעור ובאיזה אופן יש לעשות זאת. כמובן שמומלץ להגיש אותו בהקדם האפשרי, על מנת לקבל תשובה כמה שיותר מהר. 

תביעת פנסיית נכות

 

חשוב לדעת כי, וככול וישנה זכאות מגורם ממשלתי לדוגמא משרד הביטחון אינה מאפשרת לקבל "הטבות כפולות"  הזכות לקבל קצבת נכות ממשרד הביטחון או מהמוסד לביטוח לאומי במסגרת פגיעות עבודה, נפגעי פעולות איבה, עלולה לפגוע בזכאות. 
נכים בעלי הכנסה מעבודה זכאים לקבל קצבת נכות מלאה, בתנאי שהכנסת העבודה וגובה ההטבות לא יעלו על השכר הקבוע שקבעת קרן הפנסיה (כאשר הסכום גבוה מהשכר הקבוע-קצבת הנכות תהיה ינוכה). 
כפי שהודגש אחת הסיבות העיקריות לדחיית תביעות אי כושר היא היעדר תביעות בריאות. לאחר הגשת תביעה על אי כושר, קרן הפנסיה בודקת את התיקים הרפואיים של העמית לאורך שנים. במקרה שהעמית לא דיווח על בעיותיו הרפואיות, קרן הפנסיה תדחה את תביעתו ולא תיתן לו פיצוי על אי כושר העבודה.

 

עורך דין פנסיית נכות 

 

תביעת פנסיית נכות, הינה תביעה מורכבת, אשר יכולה להכיל בתוכה סכומים כספי משמעותיים לעמית בקרן הפנסיה שאיבד את כושר השתכרותו, חברות הביטוח יערימו כל קושי אפשרי על מנת לשלול מהעמית את הכספים שמגיעים לו, לכן התייעצות עם עורך דין העוסק התביעות פנסיית נכות, עשויה להיות קריטית לקבלת פיצוי מקסימלי. הדרכה מקצועית על ידי איש מקצוע כולה למנוע טעיות שלקוחות עושים כאשר הם פונים לחברות הביטוח או קרנות הפנסיה על מנת לקבל את הכספים, וחברות הביטוח מנצלות זאת.

או השאירו פרטים

.תודה, נציג יחזור אליך בהקדם

bottom of page