top of page

תאונת קורקינט חשמלי

תאונת קורקינט חשמלי

תאונת קורקינט חשמלי | מדריך מלא תביעה תאונת קורקינט | עו"ד אושיק אליהו

קורקינט חשמלי, תפס בשנים האחרונות, תאוצה בהקיף השימוש והפך לכלי תחבורה דומיננטי ביותר, וזאת עקב מגוון סיבות, לדוגמא המעבר לתחבורה ציבורית קלה וזמינה, פקקים ועומסים רבים בכבישים, העדר הצורך ברישיון נהיגה וביטוח. אך עם זאת ואולי בגלל היקף השימוש והעדר אכיפה נכונה, אנו עדים לכך כי תאונת קורקינט חשמלי תופסת נפח הולך ועולה בתאונות שמתרחשות כל שנה ולצערנו עלולות להסתיים לצערו בתוצאות הרות אסון ונזקי גוף רבים מי יפצה אותם וכיצד ?

אכך על פי נתוני הלמ"ס בשנת ,2020 ישנה עלייה משמעותית בתאונות דרכים עם קורקינט חשמלי, ולצד זה ירידה בתאונות של אופניים חשמליות, בשנת 2020, התרחשו בישראל 653 תאונות עם קורקינט חשמלי וזאת עליה של 12% משנת 2019. הקורקינט  החשמלי משמש את הרוכבים לכל שימוש החל מהגעה לעבודה, לתחנות רכבת, תוך נסיעה שמחייבת לעיתים נסיעה בכבישים שגם ככה נלאים בכלי רכב ומהווים סכנה של ממש לרוכבי הקורקינט.

 

מה הדין במקרה של תאונת דרכים בין רוכב קורקינט לכלי רכב פרטי, האם אנו זכאים לפיצוי וממי ?

 

תחילה יש להבין את המשמעות המשפטית של תאונת קורקינט חשמלי לרכב פרטי, והאם בקורקינט נחשב ל"כלי רכב מנועי" על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, על מנת להכיר בפגיעה זו כתאונת דרכים.

 

לאחרונה ניתן פסק דין של בית המשפט העליון שקבע באופן חד משמעי, לאחר שנים של חוסר וודאות כי קורקינט חשמלי או אופניים חשמליות אינן מוכרות כרכב מנועי, כלומר תאונה כזו אינה ברת פיצוי לפי חוק נפגעי תאונות דרכים.

 

אז המשמעות היא שאין פיצוי ? התשובה שיש אפשרות לקבל פיצוי ! תאונת קורקינט היא אינה גזרת גורל שיש להתמודד עם הנזק שהגרם לבד, במקרה שהתאונה התרחשה בין הקורקינט החשמלי לרכב מנועי, אז יכול הנפגע לתבוע את ביטוח החובה של הרכב הפוגע, ואין משמעות למי אשם בתאונה. בכל מקרה אחר בו התאונה התרחשה בין רוכב קורקינט לבין הולך רגל לדוגמא, או רוכב קורקינט לבין קורקינט אחר, במקרה זה ניתן לתבוע פיצוי על ידי פקודת הנזיקין, וצריך להוכיח מי אשם בתאונה

 

במילים אחרות אומנם הדרך לפיצוי והתביעה מורכבים יותר אך בוודאי שאפשרית, בכל מקרה מומלץ לבחון כל מקרה לגופו על ידי עורך דין נזיקין, המתמחה בתאונות דרכים על מנת לגבש את האסטרטגיה הנכונה ביותר לקבלת פיצוי מקסימלי.

האם עולה הצורך בחוות דעת רפואית פרטית כאשר תאונת קורקינט אינה מוכרת כתאונת דרכים?

כפי פורט לעיל ישנם שני מצבים עיקריים, בהם הנזק שנגרם עקב תאונת קורקינט מוכר תאונת דרכים והשנייה שלא, כאשר, תאונת הקורקינט אינה מוכרת כתאונת דרכים, ועל פי פקודת הנזיקין, וסדרי הדין על מי שרוצה להוכיח כי נגרמו לן נזקי גוף צריך לפנות לבית המשפט, עם חוות דעת מומחה מטעמו, שבה המומחה יקבע מי גובה הנזק הרפואי שנגרם לנפגע בתאונה.

 

ישנה חשיבות עליונה, לאחר התאונה לקבל הכוונה, לאיזה רופאים כדי בדיוק לפנות על מנת לקבל חוות דעת, ומהם סיכויי ההצלחה של התיק, וזאת על מנת להיות מוקדים בהצלחת התיק והקטנת העלויות שעלולות להיגרם לפחות בתחילת התיק כאשר ישנה עלות של אלפי שקלים לכל חוות דעת. 

מה הדין כאשר תאונת קורקינט נגרמה עקב רשלנות של רשות מקומית ?

 

על פי פקודת העיריות, וכן דיני הנזיקין , חלה חובה על רשות מקומית או עיר לתחזק את מתקניה בשטח שיפוטה, לרבות מדרכות, כבישים, עצים וכדומה, כאשר אחריות זו כמעט מוחלטת על העירייה לפועל ככול שעל ידה על מנת שבשטחה לא יהיו מפגעים שיסכנו את העוברים ושבים משתמשי הדרך לרבות רוכבי קורקינטים ואופניים. ישנן מספר פעולות קריטיות וראשונית שחייב לעשות מיד לאחר התאונה ועל מנת להוכיח את הנזק והמפגע, 1. יש לצלם את המפגע ממספר זוויות וגבהים על מנת שיהיה ניתן לבחון אותו לאחר מכן ולהגיש את התמונות כראיה, 2. יש לפנות לעירייה לתיקון המפגע ולשמור את המספר פנייה ולתעד ככול שניתן את מה שנרשם לעיירה ואת תשובתה. לפנות לטיפול רפואי בהקדם ולדאוג כי יהיה רשום ומתועד כי האירוע נגרם עקב מפגע והיכן. ישנם עם מספר פעולות חשובת שיש לעשותן בהקדם ומומלץ להתייעץ עם עורך דין נזיקין המתמחה ברשלנות עיריות ותביעות נגד העירייה על מנת לא לעשות טעויות.

קבלת פיצוי מגופים אחרים לאחר תאונת קורקינט חשמלי

 

כמובן שניתן לתבוע מספר גופים על מנת לקבל פיצוי מרבי ואת מלוא הזכויות להן אנו זכאים, כך לדוגמא עם הנפגע מבוטח בביטוח תאונות אישיות, ניתן לתבוע את הפוליסה ולקבל פיצוי, דוגמא נוספת זה עם הנפגע הוא תלמיד הרי שהוא מבוטח בפוליסת תאונות תלמידים וזכאי לפיצוי על פי הפוליסה המגיעה לכל תלמיד בישראל ועל פי חוק חינוך חובה, מומלץ לפנות למשרדנו על מנת שנוכל לבחון את מכלול הפוליסות הניתנות לתביעה.

 

תאונת קורקינט חשמלי ? כיצד עורך דין נזיקין ממשרדנו יכול לסייע

 

במידה ועברתם תאונה עם קורקינט חשמלי ונגרמו לכם נזקי גוף, תחילה וחשוב לומר כי המצב אינו פשוט, והחוויה של פגיעות בגוף אינה קלה, משרדנו מתמחה בדיני נזיקין לרבות תאונת קורקינט חשמלי, ומייצג נאמנה נפגעים רבים בצורה מקצועית בגובה העיניים וללא פשרות לקבלת תוצאה מקסימלית. ליווי מקצועי יכול להבטיח כי תקבלו כמעט בוודאות את הפיצוי מקסימלי לו אתם זכאים ותמנעו מטעיות העלולות לשלול אותו. 

bottom of page