תביעת שיבוב

שיבוב הינה תביעה אשר מכונה בעברית תביעת תחלוף, אשר יסודה הינו מחוק חוק חוזה הביטוח, תשמ"א-1981, סעיף 62 המאפשר למבטחת (חברת ביטוח) להיכנס לנעליו של המבוטח ולתבוע מצד ג' נזקים שנגרמו ככול והאשמה מוטלת על צד ג.

מהי תביעת שיבוב ?

תביעת שיבוב או בשמה הנוסף תביעת תחלוף הינה מונח המתאר זכות המוחזקת לרוב על ידי חברות הביטוח כלפי צד שלישי וזאת על מנת להשיב את סכום התביעה בגין נזק ששולם על ידה למבוטח, וכעת חברת הביטוח יכולה לתבוע את הצד השלישי בטענות שונות לרוב בטענת רשלנות וזאת על פי דיני הנזיקין.

 

תביעת שיבוב מתייחסת פשוטו כמשמעו למעשה של אדם או צד אחד העומדים במקום של אדם או צד אחר. היא מגדירה למעשה את הזכויות של חברת הביטוח לפני וגם אחרי ששילמה תביעות שהוגשו נגד הפוליסה, כמו כן, הדבר גורם להשגת הסדר במסגרת פוליסת ביטוח לעבור בצורה חלקה יותר.

 

חברת הביטוח רודפת אחרי צד שלישי בגין נזקים, נאמר שהיא "נכנסת לנעליו של המבוטח", וכך תהיה לה אותן זכויות ומעמד משפטי כמו המבוטח בבקשת פיצוי בגין הפסדים. אם למבוטח אין את המעמד החוקי לתבוע את הצד השלישי, גם המבטח לא יוכל להמשיך בתביעה כתוצאה מכך.

 

ברוב המקרים חברת הביטוח של יחיד משלמת את תביעת הלקוח בגין הפסדים באופן ישיר, ואז מבקשת החזר מהצד השני, או מחברת הביטוח של הצד השלישי, הלקוח המבוטח מקבל תשלום באופן מידי ואז חברת הביטוח עשויה להמשיך בתביעת תחלוף נגד הצד האשם בגין ההפסד שנגרם לה.

 

תביעות שיבוב נפוצות ביותר הינן בסוגיות הקשורות בפוליסות ביטוח רכב , במקרים אלו חברת הביטוח לוקחת על עצמה את הנטל הכספי של המבוטח כתוצאה מפציעה או תשלום תאונה, ואז ומבקשת את כספה מהצד האשם או שהתרשל.

תביעת שיבוב בנזקי רכב

 

לדוגמה כאשר רכב של נהג אשר היה מבוטח בחברת ביטוח והאשמה לגרימת תאונה, הינה של נהג צד שלישי, חברת הביטוח משלמת לנהג מטעמה (המבוטח) על פי תנאי הפוליסה ואז מבצעת צעדים משפטיים נגד הנהג האשם, אם חברת הביטוח מצליחה, היא תהיה זכאית לקבל מאותו נהג אשם או חברת הביטוח שלו את הכספים ששילמה למבוטח שלה.

כיצד תביעת שיבוב משפיעה על המבוטח ?

תהליך תביעת השיבוב או התחלוף, הינו פסיבי מבחינת המבוטחים, כל הליך תביעת התחלוף נועד על מנת להגן על האינטרסים של המבוטח וחברת הביטוח.

 

בתביעת שיבוב חברות הביטוח של שני הצדדים המעורבים פועלות בתיווך לסיכום על התשלום, המבוטחים פשוט מכוסים על ידי חברת הביטוח שלהם וכך בעצם החשיפה הכספית של הלקוח עומדת על גובה ההשתתפות העצמית והפרמיה ששילמו. זה מועיל למבוטח בכך שעל הצד האשם לשלם תשלום במהלך החקירה למבטח, מה שמסייע בשמירת שיעורי הפרמיה של המבוטח נמוכים.

עורך דין תביעת ביטוח


משרד עורכי דין אושיק אליהו, מתמחה בניהול תביעות ביטוח על כל הרבדים לרבות נזקי רכב, רכוש, נזקי גוף לרבות תאונות דרכים, משרדנו חרט על דיגלו מתן שירות, מקצועי, איכותי, וללא פשרות, כאשר כל לקוח מרגיש כי הינו הלקוח היחיד במשרדנו ומקבל יחסי אישי תוך ליווי הלקוח ועד לקבלת פיצוי מקסימלי. לחץ כאן.

אולי יעניין אותך :

ליצירת קשר וייעוץ:

אושיק אליהו - משרד עורכי דין | בן גוריון 32 רמת גן (בית אפק) | טל: 077-270-5777  פקס: 077-4703709 דוא"ל oshikelaw@gmail.com

לעדכונים ופסקי דין עקבו אחרינו בפייסבוק

קישוריים מהירים

בן גוריון 32 רמת גן (בית אפק)

טל:        077-270-5777

פקס:     077-470-3709

דרכי התקשרות

  • אושיק אליהו עורך דין
  • Twitter
  • Facebook

אודות משרדנו

משרד עורכי דין אושיק אליהו הינו משרד מוביל בייצוג וליווי לקוחות בקשת רחבה בענף המשפט האזרחי‏, מומלץ ע"י לקוחות בטיפול בתביעות ביטוח, אזרחי ונזיקין. עורך דין אושיק אליהו הינו בעל ניסיון של שנים רבות וטיפול באלפי תיקים בתביעות ביטוח ונזיקין ואזרחי, משרדנו מתמחה במתן שרותי ייעוץ משפטי לקוחות לצורך הגשת תביעות ביטוח נגד חברות ביטוח בתחומים של: ביטוח תאונות אישיות, ביטוח סיעודי, אובדן כושר עבודה, ביטוח אובדן כושר עבודה, ביטוח נכות מתאונה, תאונות עבודה, ביטוח חיים, ביטוח רכוש ועסק, ביטוח תאונות אישיות ונזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח רכב, נזקי רכב, העדר כיסוי ביטוחי, צוואות, הוצל"פ, תביעות אזרחיות וייצוג בבית משפט. בדקו את זכויותיכם: פנו אלינו לקבלת ייעוץ מקצועי ואישי ללא התחייבות.